Pārlekt uz galveno saturu

Ceļvedis digitālo prasmju mācību izvēlei

Uzzini, kādas digitālās prasmes pieprasa Latvijas darba devēji.

Eiropas profesionālās izglītības attīstības centrs (CEDEFOP) apkopo datus par darbavietām un prasmēm, ko darba devēji pieprasa tiešsaistē publicētajos darba sludinājumos. Tā ir aktuālākā informācija, kas dod ieskatu par darba tirgus pašreizējo pieprasījumu.

Digitālās prasmes jeb darbs ar datoriem, atbilstoši ESCO klasifikācijai*, Latvijas tiešsaistes darba sludinājumos ir ceturtās pieprasītākās prasmes.

Tālāk norādītie dati atspoguļo detalizētāku digitālo prasmju pieprasījuma sadalījumu Latvijā, apkopojot datus par visu 2022.gadu. Kādas tieši digitālās prasmes tiek pieprasītas?

Image
Tiešsaistes darba sludinājumos pieprasītās digitālās prasmes pēc pieprasījuma biežuma

* https://esco.ec.europa.eu/lv

** Datu avots: https://www.cedefop.europa.eu/en/tools/skills-online-vacancies/skills/occupations

Uzzini, kāds ir Tavs digitālo prasmju līmenis, lai izvēlētos sev atbilstošākās mācību iespējas.

Digitālo kompetenču līmeņu skaidrojums:

  • Pamatlīmenis 1 – apgūsi prasmes, kas nepieciešamas vienkāršu uzdevumu veikšanai, iemācīsies veikt uzdevumus ar citu cilvēku palīdzību. 
  • Pamatlīmenis 2 – apgūsi prasmes, kas nepieciešamas vienkāršu uzdevumu veikšanai, iemācīsies veikt uzdevumus patstāvīgi vai ar citu cilvēku palīdzību, kur tas nepieciešams. 
  • Vidējs līmenis 3 – apgūsi prasmes, kas nepieciešamas, lai patstāvīgi veiktu skaidri definētus un regulārus (rutīnas) uzdevumus un risinātu vienkāršas problēmas. 
  • Vidējs līmenis 4 – apgūsi prasmes, kas nepieciešamas, lai patstāvīgi risinātu skaidri definētas un neikdienišķas problēmas. 
  • Augstāks līmenis 5 – apgūsi prasmes, kas nepieciešamas, lai veiktu dažādus uzdevumus, risinātu problēmas un spētu sniegt palīdzību citiem. 
  • Augstāks līmenis 6 – apgūsi prasmes, kas nepieciešamas, lai spētu izvērtēt un izvēlēties vispiemērotākos risinājumus dažādiem uzdevumiem sarežģītās situācijās. 

Novērtē savu digitālo prasmju līmeni:

Aizpildi testu, lai noskaidrotu savu digitālo prasmju līmeni un izvēlētos sev atbilstošākās mācību iespējas.

Testā tiks novērtētas zināšanas, prasmes un attieksme katrā no piecām Eiropas digitālo kompetenču ietvara iedzīvotajiem DigComp jomām:

  • Informācijas un datu lietpratība
  • Komunikācija un sadarbība
  • Digitālā satura radīšana
  • Drošība
  • Problēmu risināšana

Testu vari aizpildīt, spiežot uz saites ŠEIT.

MyDigiSkills testu ir izveidojusi organizācija ALL DIGITAL, izmantojot Creative Commons licenci un balstoties uz Eiropas Komisijas Kopīgās pētniecības padomes DigCompSAT projektu.

MyDigiSkills lokalizāciju latviešu valodā ir veikusi LIKTA. LIKTA ir nevalstiska organizācija, kas apvieno IKT nozares vadošos uzņēmumus, organizācijas un profesionāļus, lai veicinātu informācijas sabiedrības attīstību un digitālās prasmes Latvijā, tā veicinot iedzīvotāju labklājību un uzņēmumu konkurētspēju.

Uzzini, kādas digitālās prasmes apguva 6.kārtas dalībnieki un kā mācības ir novērtētas.

Lai sniegtu ieskatu citu cilvēku pieredzē, esam apkopojuši datus par to, ko Mācības pieaugšajiem projektā izvēlējās mācīties un, kādas atziņas guva 6.kārtas mācību dalībnieki.

6.kārta, līdzīgi kā šī 9.kārta, bija pilnībā veltīta digitālo prasmju apguvei. Mācības 6.kārtā šobrīd ir noslēgušās un apkopoti arī dati par to novērtējumu un ietekmi.

Kādas digitālās prasmes izvēlējās mācīties 6.kārtas dalībnieki:

Image
6.kārtas dalībnieku mācību izvēle

Kādus mācību ieguvumus minēja 6.kārtas dalībnieki pēc mācību pabeigšanas*:

Image
Personīgie ieguvumi profesionālajā jomā no mācībām

Kāda bija 6.kārtas dalībnieku mācību ietekme gadu pēc mācību pabeigšanas*:

Image
Mācību ietekme uz nodarbinātību